Co roku obiecujemy sobie, że tym razem będzie inaczej – szybciej, sprawniej, bardziej przemyślanie. Wmawiamy sobie, że właśnie w te święta nie padniemy ofiarą przypadkowych zakupów i wujek Kazik nie dostanie kolejnej pary skarpet albo krawata w paski, który nie pasuje mu do niczego, bo właściwie nasz Kazik z noszeniem koszul jest na bakier. W trosce o dobro wujka Kazika, aby uniknął perturbacji i potrzeby tworzenia hipsterskich zestawów odzieżowych z niechcianym krawatem w roli głównej, przedstawiam Wam godną uwagi alternatywę – KSIĄŻKĘ.

Można pomyśleć, że kiedy każdy sklep kusi toną kolorowych pierdołów, gadżetów, opakowanych szeleszczącą folią świątecznych zestawów z wszystkim i niczym  zarazem, to po co komu jakaś tam książka. Ano właśnie, nie dajmy się zwieść pozorom i niech te uwodzące swą oczywistą powierzchownością witryny nie przesłonią nam faktu, że w wielu wypadkach książka to prezent doskonały. Wystarczy tylko odrobina rozeznania i trochę fantazji, a macie szansę podarować komuś wyjątkowy prezent, który w odróżnieniu od pary skarpetek będzie pasował do wszystkiego.

Poniżej przedstawiam moją listę Top 10 książek na prezent, które wybrałam z tegorocznych nowości. Obok każdej książki dodałam swój komentarz, dlaczego warto wybrać tę pozycję. Aby docenić mój trud, wiedzcie, że było to ciężkie zadanie, które momentami przypominało przedzieranie się przez gęsty busz. Udało się jednak wyłowić te najlepsze, najciekawsze albo po prostu takie, które na pewno się spodobają (kolejność całkiem przypadkowa).

1. Dla żądnych sensacji

„Inferno”, Dan Brown, wyd. Sonia Draga, cena: 44,90 zł

Trochę przewrotnie dodałam tę książkę na samą górę listy. Zrobiłam to jednak tylko z jednego powodu. Skoro książka króluje w większości zestawień bestsellerów jako no.1, postanowiłam nie zakłócać tych perfekcyjnych statystyk.

Sugeruję, aby książkę podarować tym, którzy czytali poprzednie części i są fanami Dana Browna, jak również tym, którzy uwielbiają dobrą sensację lub nie obejdą się w biblioteczce bez najważniejszych nowości. Znam osobę, która po przeczytaniu tej książki postanowiła wybrać się do Florencji, ponieważ zauroczyły ją opisy tego pięknego miasta.

inferno

2. Dla detalistów i wielbicieli kraju kwitnącej wiśni

„Tysiąc jesieni Jakuba de Zoeta”, David Mitchell, wyd. Parragon, cena: 45,00 zł

Wyobraźcie sobie XVIII-wieczną Japonię – jej smaki, zapachy, wygląd ludzi i ich codzienne życie. Prawda, że to trudne? Po przeczytaniu tej książki już takie nie będzie, dlatego pozycja ta zachwyci każdego, kto ceni sobie piękne opowieści z dokładnym odrysowaniem realiów, wykute w fantastycznej wyobraźni autora. A propos  autora, Mitchell podobno poświęcił 6 lat na szczegółowe badania tego okresu japońskiej historii i do ostatniej chwili eliminował sceny, które jego zdaniem były za mało wiarygodne albo nie miały prawa się zdarzyć w ówczesnych czasach.

 

 

3. Dla mamy, babci, przyjaciółki i każdej romantyczki

„Czwartki w parku”, Hilary Boyd, Wydawnictwo Literackie, cena: 34,90 zł

W tym wypadku polecam książkę lekką, zwiewną i romantyczną, która umili zimowy wieczór i rozgrzeje niczym kubek dobrego kakao. W końcu pomoże też wyjaśnić, jak to jest z tą miłością: czy można zakochać się w każdym wieku i czy w  życiu możliwa jest tylko jedna wielka miłość.

4. Dla miłośników słodkości i pięknych zdjęć, od których cieknie ślinka

„Moje wypieki i desery”, Dorota Świątkowska, wyd. Egmont, cena: 69,00 zł

Któż z nas nie lubi słodkich wypieków, ciężkich serników, lekkich biszkoptów, kremowych cudów i wymyślnych deserów? No kto? Pomyślcie więc, że ta książka to najsłodszy zbiór przepisów, jaki w życiu widziałam, a wraz z przewracaniem kolejnych stron zwiększa się ochota, aby je pogryźć. Przynajmniej ja tak mam 🙂

Rekomenduję tę książkę nie tylko tym, którzy potrafią i lubią piec, ale także tym, którzy nie mają na tym polu żadnego doświadczenia, bo jak obiecuje sama autorka: „Każdy umie piec, choć może nie każdy odkrył jeszcze w sobie tę umiejętność… albo po prostu nie trafił do tej pory na dobre przepisy”.

Myślę, że lepiej, aby tę książkę dziewczyna podarowała chłopakowi niż odwrotnie (aby uciec od niepotrzebnych aluzji 🙂

5. Dla pesymistów i optymistów

„Jesteś cudem”, Regina Brett, wyd. Bongo Media, cena: 34,99 zł

Podtytuł brzmi obiecująco – „50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym”. Niech choćby jedna taka lekcja odniosła skutek, a nasze życie będzie piękniejsze.

Wręczając tę książkę pesymiście, dajesz mu przykład aż 50 możliwości, aby uwierzyć w siebie i osiągnąć szczęście.

Wręczając tę książkę optymiście, utwierdzisz go jeszcze bardziej w przekonaniu, że życie jest piękne, a kiedy człowiek chce, to naprawdę może.

6. Dla lubiących wyzwania i ceniących utytułowanych autorów

„Brzmię rzeczy utraconych”, Kiran Desai, Wydawnictwo Literackie, cena: 42,90 zł

Autorka książki jest laureatką nagrody Bookera, co daje obietnicę opowieści spod  znaku prawdziwej jakości. Nie zawiedzie się nikt, kto ceni  ciekawe historie, tutaj dodatkowo osadzone w scenerii malowniczych Indii. I tak jak w życiu losy bohaterów nigdy nie są oczywiste, a radość przeplata się z nieustającym smutkiem, co przypomina, że prawdziwe szczęście jest bardzo ulotne.

Poleciłabym książkę koneserom literatury, którym nie przeszkadza, że nawet po odłożeniu przeczytanej książki nie sposób o niej zapomnieć jeszcze przez długi czas.

Myślę, że wydanie tej książki zadowoli też każdego estetę. Spójrzmy na tę cudowną okładkę. Chciałabym mieć to na półce choćby tylko dla oprawy.

7. Dla fanów motoryzacji i dobrego humoru

„Moje lata w Top Gear”, Jeremy Clarkson, cena: 39,99 zł

Tego pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać i niech ktoś pokaże mi faceta, który przez chwilę nie zazdrościłby temu zarozumialcowi możliwości jazdy najbardziej pożądanymi autami świata. Ba, Clarkson nie tylko jeździł tymi najlepszymi, ale niszczył te gorsze modele na tysiąc różnych sposobów.

Zadowolony będzie każdy, kto lubi historie pełne humoru i napisane ciętym językiem.

8. Dla niedowiarków

„Wołanie kukułki”, Robert Galbraith (J.K. Rowling), wyd. Dolnośląskie, cena: 39,90 zł

Czego można spodziewać się po autorce kultowej serii przygód Harry’ego Pottera? Nawet jeśli ktoś nie da wiary zdaniu krytyków, którzy określili książkę mianem udanego debiutu, powinni przekonać się na własnej skórze, że J.K.Rowling ukrywająca się pod męskim pseudonimem, jest w stanie napisać kawałek dobrej powieści.

9. Dla ciekawskich i lubiących szczyptę blichtru

„Rublowka”, Walerij Paniuszkin, wyd. Agora, cena: 39,99 zł

Prawie na koniec polecę książkę traktującą o ludziach, którzy w prezencie książek raczej nie kupują, chyba że zostałyby wydrukowane szczerozłotą farbą i kosztowały małą fortunę. Autor pozwala nam zajrzeć za kulisy życia  bajecznie bogatej moskiewskiej elity i podejrzeć, jak to jest być nieprzyzwoicie bogatym. Chyba większość z nas oddawała się marzeniom na temat tego, na co wydałaby milion złotych czy dolarów. Uwaga: bohaterowie tej książki taki milion potrafią wydać jeszcze przed śniadaniem.

10. Dla tęskniących za magią

„CzaroMarownik 2014”, wyd. Illuminatio, cena: 29,90 zł

Na koniec przedstawiam propozycję z trochę innej beczki. Po pierwsze to kalendarz, a po drugie – to kalendarz niezwykły. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na przyciągającą, niemal magnetyczną okładkę. A co w środku? Tam czeka nas odrobina prawdziwej magii, której szczypta jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Znajdziecie więc horoskop na 2014 r. i mnóstwo magicznych porad na to, jak udoskonalić swoje życie i utrzymać pozytywne nastawienie przez cały rok. Ta z pozoru prosta sztuka, nie zawsze się udaje, warto więc sięgnąć po sprawdzone podpowiedzi.

A może macie inne propozycje książek, które warto podarować pod choinkę?